Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 9/1/2009
Tematica: conflicte interetnice
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Székely Ervin
Titlul articolului: Mivel rontottuk el?
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2107&cikk=101007


 

A magyar érdekvédelmi és érdekérvényesítési politikai tevékenység egyre inkább a sajátosan magyar kérdések megoldására koncentrált.

Meggondolkodtató, felelősségérzetről tanúskodó cikket jegyez Ambrus Attila lapunk pénteki számában Hol rontottuk el? címmel. A magyar-roma viszonyt taglaló írás mellett már azért sem mehetünk el szó nélkül, mert a szakírók által kisebbségi társadalomként emlegetett romániai magyarság esetleges „belső intoleranciája” alááshatja a kisebbségi politikai tevékenység létértelmeként definiált kisebbségi érdekvédelmet. Azt hiszem, ezért mindenképpen érdemes a közelmúltban kirobbant konfliktusok mélyokainak, természetrajzának a feltárása.

Tamás Gáspár Miklós a kolozsvári Szabadságnak adott interjújában a magyarországi szélsőjobb előretörését az állam szociális alapjaiért folytatott küzdelemmel magyarázza. Úgy véli, ha válság van, több a munkanélküli, csökkennek a bérek és többen szorulnak szociális juttatásokra, akkor a „kedvezményezettek” szeretnék megszűrni azokat, akikkel osztozniuk kell a különböző szociális segélyeken. Innen táplálkozik a szélsojobb: ne kapjanak segélyt a romák, mert „nem dolgoznak”, a zsidók, mert „nemzetidegenek”, a csavargók, mert „elisszák” stb.

Joggal feltételezhető, hogy Romániában is ez a roma-ellenesség egyik forrása. Az a tény, hogy a gazdaságilag és szociálisan is nagyobb nehézségekkel küszködő Székelyföldön jelentkezett először ez a konfliktus, erre utal. Az erőforrások megszerzése, illetve azok felhasználásának módja – bár más értelemben – hivatalosan is szerepelt a konfliktust követő megnyilatkozásokban.

Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök sérelmezte, hogy a kormány diszkriminációellenes konferenciákra és propagandaanyagokra költi a romaintegrációra szánt pénzt, ahelyett, hogy az infrastruktúra siralmas állapotán segítene, merthogy abból - értelemszerűen - a romák is részesülnének.

Kétségtelen tehát, hogy a konfliktus-kezelés, de főleg a -megelőzés pénzkérdés is, és egyetértek az elöljáróval, hogy a szűkös források felhasználására a helyi viszonyokat legjobban ismerő önkormányzatok a legilletékesebbek és legalkalmasabbak. Azonban célzott támogatásról lévén szó, e források felhasználása nem történhetne meg a helyi roma lakosság képviseletének megkérdezése nélkül.

Van azonban egy másik forrása is a helyenként felbukkanó etnikai türelmetlenségnek. Nevezetesen a politikai opciók szóródása a magyar közösségen belül és ezzel együtt az etnikai elvű jogvédelem legitimációja. A kilencvenes évek elején a romák még a szintén kisebbségben, de helyi többségben élő magyarokkal voltak szolidárisak, ám később meg kellett tapasztalniuk, hogy a magyar érdekvédelmi és érdekérvényesítési politikai tevékenység egyre inkább a sajátosan magyar kérdések megoldására koncentrált.

Az autonómia kellőképpen máig nem definiált, de annál erősebben óhajtott rendszerének leírásaiban vajmi kevés szó esik arról, hogy milyen státusuk lenne a helyi kisebbségben élő etnikai, faji vagy vallási csoportoknak, miként alkalmaznák velük szemben a kisebbségvédelem általános európai szabványait.

Másfelől a roma érdekvédelmi szervezetek megjelenése azt az érzetet is kelthette a magyar politikusokban, hogy ők immáron nem szorulnak az RMDSZ segítségére, és a különböző kisebbségeket képviselő szervezetek között inkább verseny mint együttműködés alakult ki.

Harmadrészt a romániai magyar érdekvédelem túlértékelt pluralizmusa (az MPP és a nemzeti tanácsok megjelenése) gyengítette a romániai magyar helyi politikusok elvszerűségét. Az RMDSZ-es polgármesterek, tanácsosok attól való félelmükben, hogy elveszíthetik szavazóikat, akik átpártolnak a felelőtlenebbül megnyilatkozó, radikálisabbnak vélt magyar szervezetek táborába, nem léptek fel időben a szélsőjobb irányba tartó megnyilvánulásokkal szemben.

Magyarán eltűrték a cigányozást, az árpádsávos zászlókat azért, hogy ne távolítsák el megtévelyedett híveiket sem, miközben – világos állásfoglalás híján – elbizonytalanították meggyőződéses demokrata választóikat.

Ebben a helyzetben viszont elérkezett az egyértelmű és tiszta beszéd ideje. Ha erre – és a magyar–roma párbeszédre – nem kerül sor, akkor a csíkszentmártoni konfliktusnak nem volt tanulsága.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.